Strava

Spirulina a lupus

Spirulinu – zelenomodrou vodní řasu – užívali už v 16. století Aztékové. Pro vysoký obsah vitamínů a minerálů používá jako doplněk stravy. Usušená obsahuje kolem 60% bílkoviny. Nutriční hodnoty například ZDE Akvaristé spirulinu znají jako krmivo pro rybičky. Zvyšuje jejich imunitu a odolnost rybiček proti stresu.

Přínosem spiruliny je obsah vitamínů řady B, železa, zinku, vápníku, hořčíku, karotenu a dalších.

Reklamou vyvolávaná snaha žít co nejzdravěji může někdy uškodit

Imunitní systém je jedním z nejcennějších nástrojů k uchování zdraví. Naše zběsilá snaha po co nejčistším životě jej však ubíjí; následky jsou alarmující.

Článek ve Zdravotnických novinách

Rostlinné doplňky narušují léčbu rakoviny - článek "na Leonardu"

Zajímavý článek na webu Českého rozhlasu o možných interakcích „klasické onkologické léčby“ a „alternativních preparátů“. ZDE

Vitamíny, byliny, potravinové doplňky

Tento článek má informativní charakter a nemusí se shodovat s mými ani vašimi názory. Jedná se o volný překlad článku z webu cure4lupus.com, který uvádím jako zdroj.

Vitamíny , bylinky a další doplňky mohou být součástí léčby, ale je třeba mít některé věci na zřeteli. Na potravinové doplňky můžete mít alergii nebo můžou různě reagovat s léčbou, kterou vám předepsal lékař.

K dispozici je mnoho neoficiálních příběhů, jak bylinky a vitamíny zmírnily průběh lupusu. Jedná se o neověřená tvrzení!

Gastrointestinální ekosystém a probiotika

Proč potřebujeme probiotika a jak ve střevě fungují?

*Probiotika jsou živé mikroorganismy převážně lidského původu, které při podání v přiměřeném množství příznivě ovlivňují zdravotní stav hostitele.

Přepis rozhovoru s dietoložkou Laurou Colemannovou - 1. část

Na webu Lupus Foundation of America jsem našla zajímavý rozhovor s dietoložkou, která se věnuje revmatikům. Vydala v roce 2007 knížku Výživa a revmatická onemocnění.

Otázka:

Jsou pro pacienty s lupusem nebezpečná umělá sladidla (např. aspartam) A co kapusta a vojtěška?

Dietoložka:

To jsou úplně odlišná témata. Neexistuje žádný výzkum ohledně vlivu umělých sladidel na lupus. Pokud jde o klíčky, existují důkazy, že látka v klíčkách (L-canavanine), může přispět ke vzplanutí lupusu.

Paleo dieta

Lupus paří do skupiny autoimunitních onemocnění – tzn. že imunitní systém vyrábí protilátky proti vlastním buňkám, tkáním orgánům. Proč se tak děje, není zatím zcela jasné. Autoimunitní chorobou je i ulcerózní kolitida  – chronické onemocnění střevní sliznice. A už se pomalu dostávám k tématu Paleo diety :) To, že má strava příznivý vliv na naše zdraví, je bez pochyb. Ale jak se orientovat ve všech těch doporučeních a „zaručených“ přístupech?

Směrnice EU - tradiční léčivé rostlinné přípravky

… a opět tu máme doporučení EU. Tentokrát se týká léčivých bylinných přípravků. Od 1. května 2011 vstupuje v platnost směrnice 2004/24/ES, kterou se mění směrnice 2001/83/ES.

Bylinné přípravky mají sice dlouhodobou tradici, ale mnohdy nesplňují požadavky pro registraci (aby byly léčivým přípravkem). To znamená, že nemají oficiálně potvrzenou účinnost a přijatelnou úroveň bezpečnosti.

Lupus a bylinky

Tento článek má pouze informativní charakter a je volným překladem uvedeného zdroje!!!

Lupus je chronické autoimunitní onemocnění, které postihuje nejrůznější části lidského těla. Nejčastěji to jsou srdce, klouby, kůže, plíce, cévy, ledviny a centrální nervový systém (CNS).

Součástí léčby by měla být i vyvážení strava. Ne všechny bylinky a potraviny jsou ale u lupusu vhodné.

Omega 3 mastné kyseliny

Lupus je chronické autoimunitní onemocnění, které postihuje nejrůznější části lidského těla. Nejčastěji to jsou klouby, kůže, ledviny, mozek, serózní blány (pobřišnice, osrdečník) atd.

Esenciální nenasycené kyseliny jako Omega 3 a Omega 6 jsou pro tělo nepostradatelné. Lidský organismus si je nedokáže samo vyrobit. Musíme je proto dodávat tělu v potravě nebo potravinových doplňcích. Pro pacienty s lupusem je vhodné „uměle“ dodávat Omega 3, které působí protizánětlivě. Omega 6 se ale dodávat jinak než v potravě nedoporučuje.