O jiných nemocech

Čelistní kloub - onemocnění, vyšetření, léčba

Čelistní kloub – temporomandibulární kloub – spojuje dolní čelist a spodinu lebeční Umožňuje pohyb spodní čelisti. Je to jediný kloub, který vykonává dva druhy pohybů (otáčivý a posuvný). Patří k nejvíce namáhaným kloubům lidského těla.

Nejčastější příčiny způsobující vznik onemocnění čelistního kloubu

  • anatomické – např. změny tvaru kloubních výběžků a jamky, poruchy dentice, vady skusu a další
  • traumatické – mikrotraumata (způsobené opakovaným přetěžováním nefyziologickými pohyby čelistního kloubu – např.

Tetanie - určitý "stav" nervového původu - web

Pokud hledáte informace o různých formách tetanie, jejích projevech, spouštěčích nebo hledáte dobrého neurologa, jsou tu pro Vás webové stránky „Tetanie – určitý "stav“ nervového původu". Odkaz ZDE Souběžně s webem funguje na sociální síti Facebook skupina „Bojujeme s tetanií“. Odkaz ZDE

Zdroj:

http://tetanie.blogspot.cz/…-pribeh.html

https://www.facebook.com/…87424900079/?…

Smíšené onemocnění pojivové tkáně - MCTD (Mixed Connective Tissue Disease)

Smíšené onemocnění pojiva je syndrom – soubor příznaků, charakteristický pro danou nemoc – u kterého se vyskytují příznaky lupusu (SLE), systémové sklerodermie (SSc), polymyositidy (PM) a revmatoidní artritidy (RA).

Onemocnění poprvé popsal v roce 1972 Gordon Sharp (po něm je onemocnění pojmenované Sharpův syndrom) ;)

Přítomny jsou ANA protilátky, vysoké titry protilátek proti nukleárnímu ribonukleoproteinu senzitivnímu vůči ribonukleáze (značí se U1RNP). U některých pacientů tyto protilátky přetrvávají, u některých vymizí.

Viry nemohou za chronický únavový syndrom

„Viry nemohou za chronický únavový syndrom“…zpráva, která mě zaujala na Leonardu. Celý článek ZDE

Zdroj:

http://www.rozhlas.cz/…rava/1112409

Zdenčin blog...o Crohnovi, smutku i naději

Zdeni Minaříková se k nám připojila ve skupině Lupus ČR na sociální síti Facebook i přes to, že má jinou autoimunitu – Crohnovu nemoc. Je to pro nás velká podpora, že se připojují i lidičky „odjinud“. Je vidět, že nemoci lidi nerozdělují, ale naopak je mohou spojit…Blog, který Zdenka píše, je v posledních dnech plný smutku a naděje zároveň. Mnoha lidem dodávají její články sílu v jejich každodenních starostech…

Jedna z věcí, které Zdence dodávají optimismus, jsou pohledy, které jí posílají lidé z celé republiky (ale i mimo ni).

23. červenec - Světový den Sjögrenova syndromu

Světový den Sjögrenova syndromu se připomíná na narozeniny Henrika Sjögrena, který v roce 1933 tuto nemoc poprvé popsal. Organizace na celém světě se společně snaží o šíření informací o SjS – Sjögrenově syndromu.

Zkřížené alergie

Co je alergie?

Je to nepřiměřená reakce imunity na biologické částečky z prostředí. Biologický materiál z prostředí – mikroorganismy, zvířata a rostliny – obsahuje velké množství látek, na které citlivý organismus reaguje. Tyto látky jsou bílkovinné povahy a nazývají se alergeny.

A co zkřížená alergie?

Zkřížená alergie je reakce na alergen, který původní přecitlivělost nevyvolal.

Sdružení pacientů s plicní hypertenzí

Co je plicní hypertenze? Je to stav charakterizovaný vysokým krevním tlakem v plicním oběhu. Za plicní hypertenzi se považuje zvýšení středního tlaku v plicnici nad 25 mmHg v klidu nebo nad 30 mmHg při zátěži a zvýšení plicní arteriolární rezistence na 3 WU (Woodovy jednotky) a více. Plicní hypertenze je aktuálně podle WHO klasifikována do 5 základních skupin.

V posledních letech se zájem soustředí především na skupinu 1. – plicní arteriální hypertenzi (PAH) a skupinu 4.

Alergenová imunoterapie

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na kontakt s cizí látkou. Tato látka a se nazývá alergen.

Jednou z možností, jak se s alergií vypořádat, je alergenová imunoterapie. Je to jediná léčba, která jen nepotlačuje projevy, ale léčí samu příčinu.

Jak probíhá alergenová imunoterapie?

Pacientovi s alergií se postupně podává alergen. Začíná se s malými dávkami, které se postupně zvyšují. Takový způsob léčby je dlouhodobý (zhruba pět let).

...úplně odjinud

V Česku porodila první žena s transplantovaným srdcem…

Více ZDE