Oči

"Suché oko" v pořadu Na pomoc životu

…aby jste si nemuseli pořád jen číst :) posílám odkaz na i-vysílání České televize. V pořadu Na pomoc životu – Suché oko jsou shrnuté všechny informace týkající se tohoto problému. Syndrom suchého oka může být i příznakem systémového onemocnění (jako je třeba lupus).

Lupus je chronické autoimunitní onemocnění, které postihuje nejrůznější části lidského těla.

Postižení očí u lupusu

Lupus je chronické autoimunitní onemocnění, které postihuje nejrůznější části lidského těla. Nejčastěji to jsou klouby, kůže, ledviny, mozek, serózní blány (pobřišnice, osrdečník) atd.

Oční komplikace u lupusu se dají rozdělit na dvě skupiny. Postižení očí lupusem a problémy vzniklé jako vedlejší účinek některých léků. Malá skupina pacientů s lupusem má nějaké obtíže s očima. Naštěstí je to velmi malé procento.

Postižení kůže kolem očí

Tento problém často souvisí s diskoidním lupusem (kožní forma onemocnění).

Sekundární steroidní glaukom

Sekundární glaukomy tvoří velkou skupinu, pro kterou je společná přítomnost jiného očního nebo systémového onemocnění. Z očních onemocnění může ke snížení odtoku nitrooční tekutiny přispívat například nitrooční zánět, cévní onemocnění oka, úrazy oka nebo nitrooční nádory. Na rozdíl od primárního glaukomu postihuje sekundární glaukom zpravidla jen jedno oko. Rozdíl je také v terapeutickém přístupu.

Zelený zákal

Co je zelený zákal (glaukom)?

Při tomto onemocnění dochází k degeneraci a odumírání zrakového nervu. Protože zrakový nerv v sobě vede veškeré informace o obrazech, které dopadají do našeho oka, jeho poškození má za následek částečnou nebo úplnou ztrátu zraku.

Příčina zeleného zákalu

Hlavní příčinou zeleného zákalu a degenerace zrakového nervu je zvýšený nitrooční tlak.