Diagnostika

Neúplný, latentní lupus

Lupus – stejně jako revmatoidní artritida, systémová skleróza, polydermatomyositis, Sjögrenův syndrom a MCTD – patří mezi systémová onemocnění pojiva.

Ne všichni pacienti ale splňují kritéria stanovená pro potvrzení diagnózy. Připomínám, že například pro lupus je nutné splnit alespoň 4 z 11 stanovených kritérií. Rozmanitost příznaků a projevů onemocnění diagnostiku ještě více komplikují.

Krevní obraz - kompletní přehled

**Krev je tělní tekutina tvořená krevními buňkami, které jsou rozptýleny v plazmě. Krevní buňky vznikají v kostní dřeni a rozlišují se na červené, bílé krvinky a krevní destičky. Plazmu tvoří především voda, ionty a bílkoviny. Krev zajišťuje přívod živin, kyslíku do tkání a odvod oxidu uhličitého a produktů metabolismu, dále přenáší celou řadu látek (hormony, vitaminy, aj.). Uplatňuje se na udržení stálosti vnitřního prostředí, obranyschopnosti a podílí se na udržení tělesné teploty.

Sérologicky negativní lupus - skutečně neexistuje?

Tohle je pro všechny ještě nepotvrzené, kteří nespadají do tabulek :)

Otázka: Je možné, že mám lupus nebo jiné onemocnění pojiva a při tom mám negativní výsledky vyšetření krve? Mám velké množství zdravotních problémů a myslím si, že je to systémové onemocnění.

Odpověď: Ano, jsou i pacienti u kterých jsou konvenční testy na ANA protilátky negativní. Jedná se především o pacienty s kožními vyrážkami a minimálním poškozením vnitřních orgánů. Skutečný počet takových případů není známý.

Přehled autoprotilátek - InterImun

Velký přehled různých druhů autoprotilátek

  • antinukleární protilátky
  • autoprotilátky pro diagnostiku myositidy
  • autoprotilátky v diagnostice revmatoidní artritidy
  • ANCA
  • antifosfolipidové protilátky
  • další orgánově nespecifické autoprotilátky
  • autoprotilátky v diagnostice onemocnění jater
  • autoprotilátky v diagnostice diabetu
  • autoprotilátky v diagnostice neuropatií

V tabulce jsou uvedený druhy autoprotilátek, metoda, jakou se vyšetřují a jak dlouhovyšetření trvá.

Více na stránkách InterImun ZDE

Histochemie

Oddělení histochemie BIOLABu provádí pro několik desítek ambulantních a nemocničních gastroenterologických ambulancí unikátní specializovaná histochemická vyšetření střevních biopsií. Tento postup dovoluje přesně diagnostikovat různé choroby tenkého střeva, jako jsou primární malabsorpční syndrom, celiakální sprue, izolované enzymatické defekty apod.

Více informací na webu biolabu ZDE

Protilátky proti dvouspirálové DNA (dsDNA)

Lupus je chronické autoimunitní onemocnění, které postihuje nejrůznější části lidského těla. Nejčastěji to jsou srdce, klouby, kůže, plíce, cévy, ledviny a centrální nervový systém (CNS).

U autoimunitních onemocnění je imunita namířená i proti vlastním zdravým buňkám a orgánům. Jedním z nejvíce specifických testů na lupus je test na dsDNA. DsDNA je nejdůležitější chemická látka v jádru buněk. V DNA je uložená genetická informace o nás samých.

Pacienti s lupusem produkují proti vlastní DNA protilátky.

MKN 10 - příklady kódů nemocí

MKN 10 je označení pro Mezinárodní klasifikaci nemocí a její desátou revizi. Oficiální název je Mezinárodní statistická klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů.

MKN 10

MKN 10 je označení pro Mezinárodní klasifikaci nemocí a její desátou revizi. Oficiální název je Mezinárodní statistická klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů. Účinnosti v České republice nabyla v roce 1994. Klasifikace má své počátky v 18. století, kdy se ale týkala pouze příčin smrti. Teprve v roce 1948 – 6. revize – zahrnovala i jiné než smrtelné nemoci.

Současná revize zahrnuje:

I. kapitola

A00–B99 Některé infekční a parazitární nemoci

II. kapitola

C00–D48 Novotvary

*III.

"Alternativní" kritéria pro lupus, část 2.

Pokračování:

Tento článek má pouze informativní charakter. Kritéria uváděná v tomto článku nemají žádný statistický základ (jsou pouze výsledkem dlouholetého pozorování jednoho z největších evropských odborníků na lupus).

Lupus je chronické autoimunitní onemocnění, které postihuje nejrůznější části lidského těla.

"Alternativní" kritéria pro lupus, část 1.

Tento článek má pouze informativní charakter. Kritéria uváděná v tomto článku nemají žádný statistický základ (jsou pouze výsledkem dlouholetého pozorování jednoho z největších evropských odborníků na lupus).

Lupus je chronické autoimunitní onemocnění, které postihuje nejrůznější části lidského těla. Nejčastěji to jsou srdce, klouby, kůže, plíce, cévy, ledviny a centrální nervový systém (CNS).

**ACR (The American College of Rheumatology) stanovila 11 kritérií, která měla sloužit pro klasifikaci lupusu.