Co je fibromyalgie?

Ve článcích o lupusu se stále setkáváme s výrazem „fibromyalgie“.

Fibromyalgie – fibromyalgický syndrom – je charakterizovaný chronickou neuromuskulární bolestí, která přetrvává déle než 3 měsíce. Pro diagnostiku jsou stanovena kritéria.

Fibromyalgie postihuje hlavně ženy (90 %) především mezi 20 a 50 lety. V Americe má tento syndrom přibližně 6 miliónů lidí.

Pacienti jsou často unavení,trpí poruchami spánku,generalizovanou bolestí svalů a ztuhlostí. Časté jsou i bolesti hlavy, příznaky dráždivého tračníku, subjektivně vnímané otoky kloubů bez objektivního průkazu. Obtíže se zhoršují v chladu a stresu. Laboratorní a imunologické vyšetření nevykazuje podstatné odchylky.

Při vyšetření mohou být citlivé tzv. „tender body“. Tělo je pomyslně rozděleno na čtyři kvadranty. Levá, pravá strana a horní, dolní polovina (od pasu nahoru a dolů). Na tyto body lékař tlačí silou odpovídající asi čtyřem kilogramům.

Primární fibromyalgie má pravděpodobně podobné mechnismy jako únavový syndrom (CSF).

Sekundární fibromyalgie je spojená s nějakým základním onemocněním (např. revmatickým).

Léčba je symptomatická, důležitá je přiměřená rehabilitace případně psychoterapie.

Zdroj: Průvodce pro pacienty a jejich rodiny

Komentáře

myriam (bez ověření)

Dobry vecer,
Trpim fibromyalgii uz 20let.Roku 2000 po nescetnych vysetrenich byla polozena diagnoza fibromyalgie.Naucila jsem se s ni zit.Jsou horsi nemoci.Rada by jsem vedela co rikaji aktualni studie o pricinach tohoto syndromu? Prosla jsem psychiatrickou expertizou a netrpim zadnou endogenni depresi,hysterii,neurozou atd..Presto se mne snazi lide presvedcit ze je to psychosomatickeho puvodu.Takze:depresivni stavy zpusobuje fybromyalgii a nebo fibromyalgie depresivni stavy?A nebo je to zacarovany kruh?Dekuji.

michal (bez ověření)

myslím, že příčinu není třeba hledat…že poznání příčiny přímo uzdravení nepřináší.

Na okolí nedej, ta zkušenost s pocitama – u mě třeba úporná bolest hlavy, zátylku , celková ztuhlost , bolest kloubů a s tím související nechuť k jakýmkoli činnostem- tedy ta zkušenost je nepřenositelná.

Katka (bez ověření)

moje postrehy k psychosomatickym pricinam: rozhodne to neni zacarovany kruh, nektere veci jsou jednoduche a jasne jako facka:-) pokud fibromyalgie je jakesi strnuti svalu a je provazeno depresemi, ci bolesti hlavy, ztuhlymi svaly apod., pak si uvedomme, ze clovek klidny a stastny asi tezko bude mit ztuhle svaly nebo deprese. a pokud je vetsinou vystresovany, nervozni, ci napjaty (i upjaty), bude dost dobre ztuhly i fyzicky. a pokud tento stres a napjatizmus pretrvava dlouhou dobu, pak se stav stava chronickym… takze vhodna lecba prirodni – cokoliv, co nas uvolni a uklidni, vcetne pohybu. a pokud si budeme opravdu chtit pomoci, a naporad, je dobre zkusit prijit na to, odkud se nas stres bere, co ho zpusobuje. myslim si, ze jestli jsme ve stresu jako dospeli, dost pravdepodobne jsme byli ve stresu v urcitych situacich uz jako male deti. kdo nas stresoval a cim? kdy a v jake situaci, ci pred kym jsme byli napjati… to prece vi kazdy z nas…

kapes (bez ověření)

Vyborne napsane. Myslim ze jste dosli na to kde je problem.

Anonymous (bez ověření)

Dobry den, ciste nahodou jsem zacala na ceskych strankach hledat informace o fibromyalgii, protoze tento rok jsem vymenou studentkou a moje hostitelska maminka touhle nemoci trpi. Rada by pomohla take nemocnym z ostatnich zemi a jelikoz napsala jednu knihu o sve nemoci, prisly jsme s napadem, ze bych ji mohla prelozit do cestiny. Bohuzel jsem nenasla zadne ceske sdruzeni takto nemocnych.. Coz me mrzi, zda se, ze v CR opravdu neni moc dostupnych informaci, ale doufala jsem, ze takovato organizace by nam mohla pomoci s otazkou vydavatelstvi etc. S honorarem samozrejme nepocitam. Dekuji, zda mi budete moci poskytnout nejakou informaci. S pozdravem Petra S.

Anonymous (bez ověření)

Milá Petro, fibromyalgií trpí spousta lidí s chronickým únavovým syndromem. Koukněte na stránky www.me-cfs.cz (webovky s modrou mašličkou), možná by Vás mohly zaujmout. Je to další začarovaný kruh. Děkuji. Irena

Petra

Prosím napište mi na fibromyalgik@gmail.com mám lékaře, který má veliký zájem, aby vaše kniha vyšla.

Anonymous (bez ověření)

Dobrý den, Petro,

poradíte mi? Jaký lékař může fibromyalgii diagnostikovat?

Anonymous (bez ověření)

Dobrý den,

tuto nemoc může diagnostikovat neurolog.

vera (bez ověření)

Vazena slecno Petro, protoze u mne nyni nastoupily bolesti zde jmenovaneho typu, dostala jsem se pri patrani po odpovidajicich informacich na stranky dr. Bauera ze Svycarska. Pokud jste, jak predpokladam, jazykove zdatna, myslim, ze by nebylo od veci se s timto muzem spojit. Zkuste, prosim, tento kontakt, protoze on v teto oblasti podnikl desetilety vyzkum a prisel na pricinu teto nemoci. Ma to souvislost se zanesenymi „dirami“, ktere se napadne shoduji s akupunkturnimi body. Ze srdce Vam preji, aby se Vam podarilo v teto veci uspet, mozna by se tam nasla nejaka cesko svycarska nadace, ktera by to zafinancovala. Mozna by se nasla i jina, ale tento lekar by to mohl zastitit. To, ze dosud nikdo nereagoval, je pouze znamka toho, jak zoufale malo informaci jako pacienti mame a toho, jak nas lekari drzi v dalsi neinformovanosti. Strasne drzim palce a byla bych rada, kdyby mi od vas prisla jakakoliv odpoved. Srdecne zdravi Vera

PRAXE: ADMINISTRACE: Prof. Dr. Dr. med. J. Bauer Tel: 0041 (0)41 720 2186 Falkenweg 1, CH-6340 Baar Fax: 0041 (0)41 711 4146 Switzerland eMail: office@fms-bauer.ch

jeho stranky: http://www.fms-bauer.com/

Anonymous (bez ověření)

Anonymous (bez ověření)

ahoj Petro,bylo by to na velmi dlouhé psaní o mé lupence od 14let /dnes je mi 40 /, všem možném léčení, následně jsem skončila na revmatologii v Plzni a dnes úplnou náhodou jsem četla články o psoriáze, revmatismu a o nemoci fibromylgii čtu dnes poprvé – a úplně se hrozím…spoustu příznaků bohužel znám u sebe.Uplynulo pár let, kdy jsi psala tento příspěvek, tak bych se chtěla zeptat, zda nějaká kniha o této nemoci existuje – zda se ti povedlo přeložit ji a snad někde vydat? děkuju, jestli si uděláš čas a odpovíš mi. miluš štefanová

Anonymous (bez ověření)

Psoriáza…atd..atd…Prosím o kontakt, nevím kam se zařadit…chtěla bych si předat informace. Kontakt. Ameliex@seznam.cz Díky. S pozdravem. D.

Anonymous (bez ověření)

Prosím vás, mohla byste mi sdělit v jakém jazyce kniha vyšla a jak se jmenuje? Žiji v Anglii a přečetla jsem mnoho o fibromyalgii z mnoha anglickych zdrojů, ale jasná odpověď není… sama neustale hledam cestu ke zdravi a experimentuji.

Anonymous (bez ověření)

Dobrý den Myriam, prosím ozvěte se mi. Petruška

Anonymous (bez ověření)

Halo Petro, Ja trpim fibromyalgii skoro 20 let.Nejdrive jsem byla ochrnuta na pravou stranu a nikdo tady neprisel na to,proc.Stalo se tak po smrti meho syna,vnucky a manzela.Teprve v nemecku mi pomhli a prisli na to,ze trpim FIBROMYALGII.Protoze jsem tam bydlela 15 let,byla jsem tam v psychosomaticke lecebne, a dostala invalidni duchod.Kdyz mi tam zemrel manzel,vratila jsem se zpatky domu.Tady to ovsem nikoho nezajima,dokonce ani lekare.Tuto chorobu jako by tu ani neznali. Snazim se bojovat sama,ale je to tezke.Privitala bych nejaky spolek nebo neco podobneho.Pokud by jsi o necem vedela,prosim dej mi vedet Zdravi Marie

Petra

Dobrý den Marie, je nás víc co jsme samy, samy s fibromyalgií. Je na čase to změnit. Napište mi na fibromyalgik@gmail.com a mrkněte se na rozjíždějící webové stránky. Těším se Petra

Ivana (bez ověření)

Dobrý den,objevila jsem váši diskusi při brouzdání a hledání informací o této nemoci.Jsem teprve s vážným podezřením na tuto nemoc,po dvouletém běhání po lekařích a stále se opakujícími bolestmi.Prosím o zprávu zda již po několika letech máte nějaké konkrétní informace o nemoci a zda již došlo ke zlepšení přístupu českých lékařů. Velice děkuji za odpověď Ivana

rozarka

Dobrý den. Nejlépe se obrátit na paní Petru, která má web týkající se fibromyalgie. http://fibromyalgik.webnode.cz/ Poradí, pomůže :) S pozdravem Tereza Kratochvílová

Anonymous (bez ověření)

Mám tu nemoc 36 let, prošla jsem CZ, SRN, všechno jedno. Nikdo Vám nic nevěří, pro všechny jste buď blázen nebo hypochondr. Nikdy nedostanete inv. důchod, pokud nebudete mít hlavu v „podpaží“ Obrňte se nervy!!! Ne každý může projít touto branou. Nenechte se rentgenovat, žádný tunel ani nic jiného!!!! Jinak budete světluška bez nálezu! Tak jsem dnes i já. Napiš, zdravím hana

Anonymous (bez ověření)

Na FM není důchod! Prošla jsem si to v SRN i čechách

albana (bez ověření)

U diagnózy fibromyalgie je problém jako u všech nespecifických, že oficiální medicína je symptomatická, neřeší původ problému, jen potlačuje příznaky. Což v těchto případech nezabírá. V podstatě jde o masivní infekci postižených tkání, původci infekcí se však u jednotlivých lidí různí. Když se správně zjistí původce, dá se docela efektivně zlikvidovat.

Martin (bez ověření)

V Tradiční čínské medicíně je tato nemoc velmi dobře zdokumentovaná.

Rozlišuje dva základní typy. První typ se nápadně podobá chronickému únavovému syndromu. Jedná se o výrazné oslabení trávícího systému a vyčerpání hormonů nadledvinek, respektive ledvin. Následkem nedostatečnosti trávení se tělu nedostává výživy, zhoršuje se zásobování srdce krví. Ve fyzické rovině se to projevuje svalovou slabostí, záněty, bolestmi pohybového aparátu, v rovině emoční jako úzkost, deprese, nechutenství, nespavost, přehnané obavy(zaměstnání, rodina atd.)

Druhý typ se vyznačuje určitou jaterní dysfunkcí. Tento syndrom se v západní medicíně nevyskytuje, lze ho tedy popsat pouze v termínech TCM.

Ať už se však jedná o jeden nebo druhý typ, spouštěčem je kombinovaná etiologie vrozené nedostatečnosti trávícího traktu( žaludek, slezina), jeho oslabení v důsledku nemoci nebo silného emočního otřesu!!! a oslabení systému ledvin a jater. Toto onemocnění postihuje především ženy.

Popsat fybromyalgii čistě z pohledu TČM v tomto příspěvku nemohu. Většina neporozumí popisu fyziologických funkcí skrze termíny používané v TČM.

Nicméně je toto onemocnění pomocí TČM dobře léčitelné. Nebojte se tedy a obraťte se na zkušeného praktika.

Anonymous (bez ověření)

pozrite si na google: Ako som sa vyliečil s vit.D3.

Anonymous (bez ověření)

Vcera jsem se dozvedela od uznavaneho specialisty, ze je to pry jedno. Oboji se musi lecit.

Albana (bez ověření)

U diagnózy fibromyalgie je problém jako u všech nespecifických, že oficiální medicína je symptomatická, neřeší původ problému, jen potlačuje příznaky. Což v těchto případech nezabírá. V podstatě jde o masivní infekci postižených tkání, původci infekcí se však u jednotlivých lidí různí. Když se správně zjistí původce, dá se docela efektivně zlikvidovat.

Jaroslava (bez ověření)

Dobrý den trpím Fibromyalgii. Tuto nemoc mi zjistili nedávno. Ráda bych se zeptala na pár otázek.

Mé přiznaky jsou k této nemoci obvýklé neklydný spánek, bolesti různých části těla. atd..

Ráda bych věděla jaká přírodní léčba je vhodná, mám tím namysli jaké vytamíny jsou dobré, jaké bylinky, jaké jídlo, ovoce, zelenina by mi pomohli od bolestí a jiných příznaku…

Dále bych se ráda zeptala zda lidé s tímto onemocněním mohou plnohodnotně pracovat nebo jestli se s touto nemocí pracuje. Předem děkuji za radu.

S pozdravem a přáním pěknéhodne Jarka K

PS: prosím o odpověď na výše uvedenou e-mailovou adresu. Děkuji.

Anonymous (bez ověření)

Tuto diagnozu mi sdělil lékař jen tak mezi řečí a vůbec o ní nic nevím a ráda bych našla někoho, kdo má podobné problémy…můj mail kudrnka86@seznam.cz… ráda přivítám jakékoliv informace o této nemoci..moc děkuji

Petruška (bez ověření)

Dobrý den Jarko, jsem fibromyalgik jako vy. Zajímalo by mne zda na své otázky jste našla plnohodnotné odpovědi a zda za ten rok a půl co uběhlo od tohoto příspěvku se ve vašem životě něco změnilo. V současné době zakládám webové stránky pro fibromyalgiky. Byla bych ráda zda by jste na ně přispěla. Adresu webu brzy zašlu. Prozatím emailová adresa. Pokud znáte někoho dalšího s tímto onemocněním prosím informujte jej co se chystá. Děkuji Petruška

Lukon (bez ověření)

Pan profesor Trevor Marshall v USA již nějakou dobu léčí různé zánětlivé nemoci dlouhodobým podáváním kombinací antibiotik a jiných léků. Jedna z nemocí, která reaguje na léčbu je i fibromyalgie. Bližší informace o postupu léčby v češtině je možné nalézt na stránkách www.borelioza.cz, protože stejným postupem se léčí i borelióza

sarkalina (bez ověření)

Za fibromyalgii mohou stat chlamydie, nechte si proto udelat krevni testy, at se jejich pritomnost muze potvrdit/vyvratit. Chlamydie jsou vylecitelne, ale je zapotrebi komplexni antibioticke lecby, ktera muze byt casove narocna. Brat antidepresiva mi prijde hodne mimo.

Marie (bez ověření)

Halooo!
V r.1990 se mi zabil 22lety syn,za dvatydny po nem prvni vnucka a do roka muj muz. V r.1991 jsem uz nemohla zvednout pravou ruku,hlavne loket delal problemy. Abych to zkratila,3mes. v nemocnici nic neprinesly.Pro vsechny jsem byla jenom hypohonder a simulant. 6 mes. v rehabilitacnim zarizeni pomohlo. Az v nemecku zjistili v r.1999,fibromialgie. V.r.2oo8 6 tydnu v psychosomaticke lecebne pomohlo. Ted,po 15 letech se vracim zpet domu,ale ani moje rodina mne neumi pochopit.Moje psychika se zhorsila,premyslim casteji o smrti. Kdo mi poradi, kam nebo na koho se obratit o pomoc? Diky

rozarka

Dobrý den, už čtvrtý den pročítám váš mail a přemýšlím, co vlastně odpovědět. Zaskočila jste mě svou otevřeností.

Článek o fibromyalgii jsem napsala náhodou. Mladý pan doktor v rámci své práce chtěl zmapovat pacienty s lupusem (určité procento má fibromyalgii). Vyplňovala jsem dotazník a lékař se nad mými odpověďmi podivoval. To prý není možné, že mám takové potíže :)

Proč to celé píšu? I lékaři občas nechápou, že pacientovi něco je. Nespadá do nějakých tabulek, nemá ty „správné“ projevy…Nenašla jsem žádné pracoviště, kde by se tímto syndromem cíleně zabývali. Jedna pacientka mi napsala, že si pro diagnózu „fibromyalgie“ jela do zahraničí. V ČR jí to nikdo nebyl schopen potvrdit. Takže nejste s tímto problémem sama.

Otázkou ale zůstává na koho se obracet při takových potížích. Nejčastěji asi pacienti končí u psychologa (psychiatra), právě proto, že ty příznaky mohou někomu připadat jako simulce.

To, že jste psychicky vyčerpaná, je pochopitelné. Události, které vás potkaly, jsou na psychiku náročné.

Zkuste sepsat svůj příběh, třeba by uveřejnění mohlo pomoct ostatním pacientům i vám samotné.

Přeju pěkný den. Rozárka

MaRuusHka (bez ověření)

Dekuji za Vasi radu.Ale nevim,komu by to pomohlo.Mne urcite ne.Za tech 20 let jsem to uz vykladala tisickrat.Kdyz jsem se hlasila tady u noveho doktora,umel dokonce nemecky,ale vubec nereagoval na zpravu z lecebny,kde jsem byla 6 tydnu, a kde jsem se dva tydny pred koncem jsem zjistila,ze doma mi zemrel manzel.Policie mne ani nehledala,kdybych nahodou nejela podivat se domu,ani bych nezjistila ze uz je i zpopelneny.Chteli po mne penize a proto mne nasli. Byl to takovy sok,ze cely pobyt v lecebne byl nanic. A ted neziju,jenom vegetuji. Rada bych nasla nejake lazne tady,pokud nekdo vi kde,prosim sdelte mi to. Marie

Stáňa (bez ověření)

V listopadu jsem byla ve Švýcarsku u pana prof. Bauera, který mne vyšetřil a potvrdil, že mám skutečně fibromyalgii. Za týden – 13.1.2010 tam jedu zase, a to na operaci, která mi má pomoct postupně odstranit strašné bolesti, které mne poslední dobou sužují. V ambulanci bolesti v Havl.Brodě mi předepsali Lyriku a Tramal retard. Jedině tak mohu aspoň trochu „fungovat“. Až budu mít po všem, napíšu o svých zkušenostech – http://www.fms-bauer.com/cz/

rozarka

Přeju, ať všechno dobře dopadne. Budu moc ráda, když se tady potom objeví váš příspěvek, jak taková operace probíhá atd. Rozárka :)

Jindřiška (bez ověření)

Dobrý den,

pokuste se dostat do rehabilitačního ústavu Kladruby u Benešova !!! Je tam lékař, který se touto nemocí přímo zabívá … Potřebujete doporučení od svého obvodního lékaře.

S pozdravem a přáním mnoho štěstí Jindřiška

Petr (bez ověření)

Mila Marie,

s fibromyalgii(FM) se potykam i ja a kdyz jsem si nahodou precetl Vas dotaz, vzpomnel jsem si na studyi z internetove Wikipedie, podle ktere jsou podle zprav od 2596 dotazovanych pacientu uvedeny tyto faktory, ktere stav fibromyalgie zhorsuji:

  • emocni stres 83%
  • zmeny v pocasi
  • problemy se spanim
  • fyzicka zatez 70%
  • mentalni stres 68%
  • obavy 60%
  • cestovani autem 57%
  • rodinne konflikty 52%
  • fyzicka zraneni 50%

FM se neda vylecit, ale pokud se cloveku podari tyhle negativni faktory omezit a v zivote se zamerit pozitivnim smerem – zdrave jist, cvicit a podobne – zivot je pak snesitelnejsi i s FM.

FM se zpravidla vyskytuje spolecne s depresi a podle tech nekolika informaci z vaseho emailu jako clovek s vlastni zkusenosti s timhle previtem bych rekl, ze je to i Vas pripad.

Pokud se Vam tedy nepodari hned zkraje najit odbornika na FM, alespon moderni psychiatr s hlavou otevrenou a znalosti priznaku deprese, by mohl zkraje pomoci predepsanim antidepresiv, ktera cloveku pomuzou nachvilku vybrednout nad hladinu, aby se mohl nadychnout, trochu se mu ulevilo, a mohl se pak s jasnejsi hlavou pustit do vyporadani s ostatnimi (nejenom zdravotnimi)problemy.

Moc Vam drzim palce,

Petr

helenka (bez ověření)

Myslím,že i já trpím tímto onemocněním-bolí mě střídavě oba kotníky již druhým rokem,jsem 14 měsíců na ÚP,takže své potíže jakžtakž zvládám,ale do důchodu mám ještě 9let,takže si nedovedu představit,jak a v jaké práci bych to vydržela.Net je jediné místo,kde si můžu vylít srdce,doma s mužem si absolutně nerozumíme,pro něho jsem jen věčný simulant a děti mají své životy.Absolvovala jsem všechna možná vyšetření,nikde nic, a kotníky mě někdy tak bolí,že nemůžu chodit.Ostatní příznaky také odpovídají,nespavost/jsem závislá na Stilnoxu,protože bez nej neusnu absolutně,takže volím menší zlo/,deprese apod. Chodit po doktorech již odmítám,stejně to k ničemu nebylo, takže nevím jak dál

Lenka.p (bez ověření)

Také žiji s touto diagnózou.Po letech zkušeností jsem se naučila pomáhat si sama česnekovou dietou a termohydroterapií s pravidelnou lázeňskou léčbou. Je mnohem lépe. také mi pomohli na imunologii, neboť mé bolesti, hlavně stehenních svalů byly spojené s CFS. Asi se nikdy nedozvím, co je prvotní diagnoza, co mi více ubližovalo, zda pozitivní CMV, HHV, EBV a jejich zkřížené mutageny nebo nějaká ta kyselina mezi svalovými vlákny.Každopádně díky osudu za zlepšení. Psycholog i psychiatr samozřejmě může též pomoci, pokud rozumí organickému podkladu nemoci, jde s dobou a novými objevy. Může člověka navést na myšlenky, že mnoho jiných lidí má podstatně horší diagnozy, omezení a také žijou. I vhodná antidepresiva, ikdyž nic neléčí, tak stimulují centra v CNS k většímu vylučování dopaminu a serotoninu, což v konečném důsledku vede dočasně ke zmírňování svalových bolestí. Lepší něco než nic. Současní lékaři neví, co se a proč v těch svalech děje, známky zánětu nenajdou, EMG je jen neptrně z normy, případně v normě, tak jsou vedle a nemají jak pomoci, ikdyž by chtěli.Ráda se podělím o své zkušenosti, napište mi.Lenka.

Stáňa (bez ověření)

Je mi 62 let a se stěhovavými bolestmi kloubů a svalů „žiji“ od puberty, kdy jsem po několik let prožívala velmi stresující události v rodině. Bolesti se nejen postupně rozšiřovaly na jiná místa po těle, ale i zhoršovaly, jestliže z počátku byly tišeny úspěšně léky na bolest, dnes už nic výrazně nepomáhá. Myslím,že je ostuda našeho zdravotnictví, že neexistuje specializované pracoviště, které by se touto nesnesitelnou nemocí zabávalo a pomáhalo, obzvlášť když se dočteme, že jí trpí mnoho milionů lidí po celém světě. Přestože se na ni neumírá, v rozvinutém stádiu se s ní takřka nedá žít a není divu, že lidi pomýšlejí i na sebevraždu. Když jsem ošetřujícímu lékaři řekla, že jsem si sama stanovila diagnózu podle internetu, což dosud nebyl schopen nikdo udělat, díval se na mne s úsměškem…není divu, protože nic o této traumatizující nemoci neví. Bya bych vděčná za jakoukoliv radu na toto téma. Děkuji

michal (bez ověření)

ano, konečně je je i v česku diagnoza-úřední šipl si udělal kolonku a může se začít léčit ČLOVĚK. Jen jak s nadsázkou říká pan doktor HNíZDIL .....na medicinský školách se učí, jak stanovovat diagnozy a kdo tedy léčí ty LIDI? :))

lenka-SIMI (bez ověření)

Dobrý den, s fibromyalgii už žijí skoro dvacet let…Prošla jsem toho už hodně,jen jedna mladá osvícená revmatoložka mi tuto dg. přiřkla…prý se o tom v knihách píše a zahraničí mluví…doporučila mi antidepresiva,hodně odpočinku,málo stresu…nic víc opravdu nepomáhá!A tak mě denně bolí celý člověk,trápí mě unavový syndrom!Mám dvě děti,dům,zahradu a stres v práci…myslím,že jsem silná osobnost,že to zvládám,ale poslední dobou bych nejradějí jen ležela schoulená v posteli…jsem vyčerpaná.Připojilo se astma,žaludeční potíže…fybromyalgie se těžko prokazují a tak vlastně ani nejsou!!!Je to boj!ZDRAVÍM

Lenka.p (bez ověření)

ještě doplňuji – email je: aknelproch@seznam.cz Mě nejvíc pomohl Immodin injekce. Silna pozitivita imunoglobulinů proti zmíněným virům se po půl roce změnila na slabě pozitivní nebo i negativní. Tomu zlepšení odpovídal i skutečný stav.Lenka.p

Stáňa (bez ověření)

Pokud máte někdo pozitivní zkušenosti s léčením nebo alespoň zmírněním nemoci, prosím, ozvěte se mi. A také, máte někdo zkušenosti se Savellou? Děkuji

michal (bez ověření)

pro čr je stejná účinná látka jako v SAVELLA v lécích IXEL a DALCIPRAN – schváleno v SÚKL

rozarka

Zatím se neozval nikdo, kdo byměl zkušnosti s touto léčbou (Savella). Nevěděla jsem, že je lék k dispozici i u nás. Je schválený od začátku roku 2009 americkým úřadem pro kontrolu potravin a léčiv. Posílám odkaz na stránky pacientů s únavovým syndromem a tam je o Savelle článek.

http://cfids.nezavislestranky.cz/view.php?…

michal (bez ověření)

pro čr je stejná účinná látka jako v SAVELLA v lécích IXEL a DALCIPRAN – schváleno v SÚKL

Stáňa (bez ověření)

Tento lék – Savella – nebyl u nás schválen, bohužel, ale určitě je možné si ho nějak opatřit, např. na http://www.pharmacyescrow.com/…ACIPRAN.aspx Proto jsem se ptala, jestli s ním někdo nemá zkušenost. Také tento článek je zajímavý a stojí za přečtení: http://www.gfcf.unas.cz/…ci/cl04.html Jsem na tom tak hrozně, že uvažuji o léčbě operací u Prof. Bauera ve Švýcarsku: http://www.fms-bauer.com/cz/

Stáňa (bez ověření)

Někteří z vás tady píší, že se s fibromyalgií dá žít, že jsou horší nemoci…to určitě jsou, otázkou zůstává, zda se dá žít s plně rozvinutou fibrmyalgií. Přečetla jsem si o tom hodně, pátrám i v zahraničí. Tak npř. prý 15 ze 100 lidí si při rozvinuté formě bere život, mnoho lidí končí na invalidním vozíku. Jste-li ještě mladí, určitě se to dá vydržet, bolesti nejsou trvalé ani většinou ve všech kvadrantech těla, a jsou i období klidu. To se však lety horší a nic nepomáhá. Připadám si často jako ve středověké mučírně. A naše zdravotnictví?!