Krev
Krevní obraz - kompletní přehled
**Krev je tělní tekutina tvořená krevními buňkami, které jsou rozptýleny v plazmě. Krevní buňky vznikají v kostní dřeni a rozlišují se na červené, bílé krvinky a krevní destičky. Plazmu tvoří především voda, ionty a bílkoviny. Krev zajišťuje přívod živin, kyslíku do tkání a odvod oxidu uhličitého a produktů metabolismu, dále přenáší celou řadu látek (hormony, vitaminy, aj.). Uplatňuje se na udržení stálosti vnitřního prostředí, obranyschopnosti a podílí se na udržení tělesné teploty.
Protilátky proti dvouspirálové DNA (dsDNA)
Lupus je chronické autoimunitní onemocnění, které postihuje nejrůznější části lidského těla. Nejčastěji to jsou srdce, klouby, kůže, plíce, cévy, ledviny a centrální nervový systém (CNS).
U autoimunitních onemocnění je imunita namířená i proti vlastním zdravým buňkám a orgánům. Jedním z nejvíce specifických testů na lupus je test na dsDNA. DsDNA je nejdůležitější chemická látka v jádru buněk. V DNA je uložená genetická informace o nás samých.
Pacienti s lupusem produkují proti vlastní DNA protilátky.
DNA - Wikipedie
Jak vypadá struktura deoxyribonukleové kyseliny? Odkaz na Wikipedii ZDE
Testy na orgánově nespecifické autoprotilátky proti dsDNA (dvojspirálové DNA) jsou jedním z nejdůležitějších diagnostických testů na lupus. Pozitivní mohou být i u Sjögrenova syndromu nebo systémové sklerodermie.
Zdroj:
Krevní obraz
Malý krevní obraz je určení
- počtu červených krvinek (erytrocytů)
- bílých krvinek (leukocytů)
- počtu krevních destiček (trombocytů)
- množství hemoglobinu (Hb – krevní barvivo)
- hematokritu (poměr červených krvinek a plazmy)
- MCH (střední hmotnost hemoglobinu v jedné červené krvince)
- MCHC (střední koncentrace hemoglobinu v červených krvinkách)
- MCV (střední objem červených krvinek)
Velký krevní obraz
- malý krevní obraz plus
- diferenciální krevní obraz (procentuální rozpočet všech buněčných elementů v perifern
Krevní komponenty
Dospělý člověk má asi 6 litrů krve. Co všechno krev obsahuje?
Pozitivní ANA - znamená to lupus?
Lupus je chronické autoimunitní onemocnění, které postihuje nejrůznější části lidského těla. Nejčastěji to jsou klouby, kůže, ledviny, mozek, serózní blány (pobřišnice, osrdečník) atd.
Pro diagnostiku lupusu jsou specifické např. ANA (antinulkeární) protilátky a anti dsDNA (proti dvouvlákonové DNA) protilátky.
Pozitivní ANA ještě neznamenají lupus. Protilátky se vyskytují u mnoha nemocí např. revmatoidní artritida (RA), diskoidní lupus, sklerodermie. Pozitivita dokonce nemusí znamenat vůbec žádnou nemoc.
Hemolytická anémie
Poruchy krvetvorby jsou u lupusu poměrně časté. Uvádí se, že až 78% lupus pacientů, má anémii. (viz. odkaz ZDN) "Vzácnější příčinou anémií jsou imunitně způsobené anémie, například autoimunitní hemolytická anémie (AIHA) s přítomností tepelných či chladových autoprotilátek, které jsou charakterizovány pozitivitou Coombsova testu
Při hemolytické anémii (neboli hemolýze) dochází k předčasnému rozpadu červených krvinek.
Anémie
Anémie se vyskytuje asi u 57–78 % nemocných se SLE. (viz. dokaz ZDN) Je to nejčastější porucha krvetvorby.
Anémie může popsána jako snížení počtu červených krvinek, snížení množství hemoglobinu nebo hematokritu. Nejčastěji se uvádí anémie jako snížené množství hemoglobinu.
Hemoglobin je bílkovina v červených krvinkách. Jeho hlavní funkcí je transport kyslíku z plic do tkání a opačným směrem odstraňování oxidu uhličitého z tkání do plic.
Plazmaferéza
Co je plazmaferéza?
Jedná se čištění krve pomocí krevních filtrů.
Trombocytopatie
Porucha funkce trombocytů. Obvykle má za následek zvýšenou krvácivost.
K dědičným poruchám patří např. Bernardův-Soulierův syndrom, Glanzmannova trombastenie, syndrom Heřmanského-Pudlákův aj. Funkce přilnavosti destiček je narušena u Willebrandovy nemoci. Dále může být součástí krevních chorob (primární trombocytemie). Funkci krevních destiček narušují i některé léky. Toho se využívá k antiagregační léčbě.
28/02/17 :: Fibromyalgie
17/02/17 :: Dobrý den. Prosím
22/01/17 :: Dobrý den, je mi 39 let a
20/01/17 :: citlivá kůže u psa
13/01/17 :: dotaz na invalidní duchod