Autoimunity

Smíšené onemocnění pojivové tkáně - MCTD (Mixed Connective Tissue Disease)

Smíšené onemocnění pojiva je syndrom – soubor příznaků, charakteristický pro danou nemoc – u kterého se vyskytují příznaky lupusu (SLE), systémové sklerodermie (SSc), polymyositidy (PM) a revmatoidní artritidy (RA).

Onemocnění poprvé popsal v roce 1972 Gordon Sharp (po něm je onemocnění pojmenované Sharpův syndrom) ;)

Přítomny jsou ANA protilátky, vysoké titry protilátek proti nukleárnímu ribonukleoproteinu senzitivnímu vůči ribonukleáze (značí se U1RNP). U některých pacientů tyto protilátky přetrvávají, u některých vymizí.

Nová molekula pro léčbu autoimunitních chorob - "na Leonardu"

Imunizace pacientů proti klíčové části enzymu MMP9 by mohla vyřešit problémy s cukrovkou prvního typu nebo roztroušenou sklerózou. Více informací ZDE

Současný pohled na diagnostiku a léčbu systémové sklerodermie a Sjögrenova syndromu

Systémová sklerodermie (SSc) je generalizované onemocnění pojivové tkáně nejasného původu, které se projevuje fibrózou a sklerotizací kůže, stěny cév a parenchymu viscerálních orgánů. Postihuje častěji ženy v mladším a středním věku. Postižení pohybového ústrojí signalizují myalgie, artralgie, artritidy a třecí šelesty šlachových pouzder. Postižení trávicího traktu je časté a objevuje se ve všech jeho částech. Plicní postižení mívá formu intersticiálního procesu nebo plicní hypertenze.

Autoimunitní onemocnění postihují třikrát častěji ženy než muže

Lupus je chronické autoimunitní onemocnění, které postihuje nejrůznější části lidského těla. Nejčastěji to jsou klouby, kůže, ledviny, mozek, serózní blány (pobřišnice, osrdečník) atd.

Zdravý imunitní systém je schopný rozlišovat „svoje“ a „cizí“ antigeny. Antigen je jakákoliv látka, která způsobuje alergickou reakci a tvorbu protilátek. Autoimunita je nerozlišuje a vyrábí protilátky proti vlastním antigenům (buňkám, tkáním, orgánům).

Mezi autoimunity patří např. roztroušená skleróza, lupus, Bechtěrevova choroba a další.

Autoimunity na Wikipedii

Zdravý imunitní systém je schopný rozlišovat „svoje“ a „cizí“ antigeny. Antigen je jakákoliv látka, která způsobuje alergickou reakci a tvorbu protilátek. Autoimunita je nerozlišuje a vyrábí protilátky proti vlastním antigenům (buňkám, tkáním, orgánům).

Informace o autoimunitách jsou i na české Wikipedii ZDE

Pozvánka na Konferenci pro rodinné příslušníky pacientů s RS

Konference rodinných příslušníků pacientů s roztroušenou sklerózou se uskuteční 5. prosince 2011 od 10.00 do 15.00 hodin v Kongresové centrum IKEM (Vídeňská 1958/9, Prazha 4).

Více o této akci na stránkách NFOZP ZDE

Roztroušená skleróza - co nového v posledních letech?

Ačkoli roztroušená skleróza (RS) stále ještě není chorobou vyléčitelnou, změnilo se v její diagnostice a terapii v posledních letech velmi mnoho.

Tak začíná článek na Portálu Roska. Najdete zde souhrnné informace o RS a možnostech léčby.

Projekt "Sestry v akci"

Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením propaguje zajímavý projekt. Jmenuje se „Sestry v akci“.

Projekt „Sestry v akci“ je určen pro osoby s nemocněním roztroušená skleróza. Cílem projektu je prostřednictvím odborných RS sester poskytnout rychlý a kvalitní servis, který pomůže vyřešit náhledé situace, které nastaly díky diagnóze RS.

Zdroj:

http://www.nfozp.cz/index.php?…

Chlamydie a lupus

Co jsou chlamydie?

Chlamydie jsou nepohyblivé parazitující bakterie. Nejznámější jsou Chlamydia trachomatis (CTR) a Chlamydia pneumoniae (CPN), které jsou ryze lidskými patogeny. Existují ale i další druhy chlamydií, které vyvolávají problémy u hlodavců nebo ptáků. Na člověka je přenosná „zvířecí“ Chlamydophila psittaci. Chlamydie nemohou být kultivovány v bakteriálním živném médiu, pouze na buněčné kultuře.

Chlamydie a autoimunita

Poměrně často je diskutovaná otázka propojení chlamydií s autoimunitními chorobami.

Blog o autoimunitách (en)

Lupus je chronické autoimunitní onemocnění, které postihuje nejrůznější části lidského těla.