Granulom

Granulom neboli granulomatózní zánět je zvláštní typ chronického zánětu. Vyvolaný je např. některými bakteriemi, cizím tělesem atp. V zánětlivém výpotku převažujípři aktivované makrofágy a lymfocyty.

Je typický pro tuberkulózu, syfilis, lepru, sarkoidózu, Crohnovu nemoc, reakci na některé cizí látky a tělesa apod. Nemoci s mnohočetným výskytem granulomů se označují jako granulomatózy.

Zdroj: Velký lékařský slovník

Komentáře

Jaroušek (bez ověření)

Zdravím všechny.Letos na jaře jsem byl operován na Rupturu Tendinis-nebo-li přetržená Achillova šlacha.Po několika měsících po operaci,se mi vytvořila na ráně bulka.Nijak extra to nebolí,jde zatím jen o kosmetickou vadu,která je hlavně nepříjemná v obuvi.Vytvářejí se mi puchýře v místě bulky a tím i dlouhá doba léčení,protože v botech chodit musím,že jo!!!Doktor mi řekl,že jde o Granulom in Cicatrices.Chtěl jsem vysvětlení,ale myslím,že to nebylo dostatečné vysvětlení mého problému.Najde se proto někdo,kdo by mi napsal,o co tady jde a jak se toho zbavit???Pokud to půjde,byl bych tomu hodně rád.Děkuji za radu.