Adrenokortikální insuficience

Primární adrenokortikální insuficience (Addisonova choroba) je způsobena chyběním všech steroidů kůry nadledvin. Sekundární adrenokortikální insuficience se projevuje především nedostatkem glukokortikoidů.

Chronická forma se projevuje únavností, slabostí, nechutenstvím, nauzeou, průjmem, artralgiemi, bolestmi břicha, hypotenzí, vertigem.

Akutní adrenokortikální insuficience vzniká při rychle se rozvíjejícím nepoměru mezi potřebou a zásobením glukokortikoidy, popř. mineralokortikoidy. Jde o těžký stav, často s alterací celkového stavu, zvracením, hypotenzí, tachykardií, často rozvojem šokového stavu, vzestupem teploty až hyperpyrexií, rozvojem hyperkalémie, acidózy, sklonem k hypoglykémii. Stav může končit i kómatem a smrtí. (medicabaze.cz)

Komentáře

Daniel (bez ověření)

Srdečně zdravím Již šestý měsíc řeším totální vyčerpanost (že sotva přelezu z postele do obýváku) a návaly horka-dušnosti atd. . Teprve poslední měsíc díky B-komplexu-vit.C a Karnitynu jsem se truchu zmátořil. Návaly dušnosti a bolesti na hrudi přetrvávají. Teprve nes jsem se dočetl o postupném vysazování Metypredu a já to kapánek urychlil a snižovací dávky. Dnes jsem již šest měsícu na 4mg a byl jsem dost „na umřití“ a prospal jsem celé dny. Byl jsem HODNĚ ZOUFALEJ a lékaři netušili co semnou je !!! Naštěsti jsem se dočetl a důkladně pročetl celý příbalový leták ai výše uvedený článek. V řijnu jsem zažíval veliké stresy se zdravím i v rodině a listopadu jsem velice zeslábl až(výše uvedeno)kolaboval a strácel vědomí. Během tří měsícu jsem užil čtvery antybiotika a konečně dnes vím jak mám s Metypredem hospodařit-ten užívám již rok a půl v kuse !!! nepřetržutě, jen dávkování se mění. Moc děkuji Daniel