Lupus v médiích

Článek - Barbora Jelinek: Mať deti nie je samozrejmosť.

Barbora Jelinek je v online svete známa ako reumama, ktorá sa rozhodla hovoriť o svojej diagnóze otvorene a priamo. Práve touto svojou iniciatívou a spoluprácou s Ligou proti reumatizmu pomáha mnohým ľuďom a najmä ženám, mamičkám, zvládať každodenné nástrahy života. Rozprávali sme sa o tom, ako bolí reuma, či sa s ňou dá zvládnuť tehotenstvo a starostlivosť o rodinu a tiež o tom, čo znamená bolesť vo svete reumy.

Hezký článek s tématem mateřství při revmatismu. Zaujaly mě hlavně dvě věty, se kterými se ztotožňuji.

Článek v Žena In - Rozhovor s revmatologem: Pacient by měl být zvídavý...

*Komunikace mezi lékařem a pacientem není vždy snadná. Jak i přes to dosáhnout v léčbě (nejen) revmatoidní artritidy nejlepších výsledků, s čím do ordinace přijít, a co po revmatologovi požadovat? Nejen na to nám odpověděl vedoucí Oddělení experimentální revmatologie Revmatologického ústavu Prof. MUDr.

Článek v Žena In - „Nebýt vlastního pátrání, k účinné léčbě bych se včas nedostala“

*Revmatoidní artritida ji dostala do takového stavu, že nebyla schopná vstát z postele nebo se přikrýt dekou. Stačilo přitom půl roku správné léčby, aby se vrátila do běžného života. Tu si ovšem musela sama vypátrat.

FPohybu s Kristýnou - otázky a odpovědi

Před pár dny se na facebookových stránkách FPhybu objevilo příběhové video s tématikou systémového lupus erythematodes. Zmiňovala jsem se o něm ZDE

Díky ohlasům na toto video vzniklo pokračování – otázky a odpovědi. Tak posílám další odkaz :)

Příběh Kristýny na stránkách FPohybu

Na facebookové stránce FPohybu je uveřejněné příběhové video s tématikou systémového lupusu.

Na gymplu Kristy diagnostikovali závažné autoimunitní onemocnění. Ve videu jsme se snažili zachytit její příběh, jak se s nemocí vypořádala a co jí na její cestě nejvíce pomohlo…

Zdroj: https://www.facebook.com/watch/?…

Světový den lupusu v České televizi

Od roku 2004 si každoročně 10. května připomínáme Světový den lupusu.

Letos jsme dostali dárek v podobě vstupu na ČT24. Shrnuté informace, odborný pohled i rozhovor s pacientkou, to všechno ZDE

Biologická léčba v pořadu Sama doma

Celý týden téma biologická léčba v pořadu Sama doma .

Nevyliečiteľný lupus ohrozuje najmä mladé ženy, prejavuje sa aj únavou

*Lupus postihuje v súčasnosti viac ako 5 miliónov ľudí po celom svete, pričom na Slovensku trpí týmto ochorením asi 1500 tisíc pacientov. Svetový deň lupusu si verejnosť pripomína každoročne 10. mája už od roku 2004 z iniciatívy pacientskych organizácií z 13-tich krajín sveta.

Lupus si lidé pletou s lupénkou, osvětu chystá Spolek Lupus ČR

Po tiskové konferenci, která se konala 10. května u příležitosti Světového dne lupusu, vyšlo několik článků s tématem „lupus“. Jeden i v magazínu České noviny. Článek ZDE

*Lupus je většině lidí neznámý, pletou si ho s lupénkou. Jde ale o zcela jiné onemocnění, v Česku ho má až 10.000 lidí, devět z deseti jsou ženy. Obvykle se u nich projeví mezi 15. a 45. rokem, protože ženské hormony propuknutí nemoci usnadňují.

Lupus trápi asi 1500 Slovákov, najviac mladé ženy

U příležitosti Světového dne lupusu (10. května) vyšel článek na stránkách Zdravie.pravda.sk. Více informací ZDE

Slovensko se už druhým rokem připojuje k této iniciativě prostřednictvím Slovenské revmatologické společnosti a pacientské organizace Liga proti reumatizmu Klub Motýlik.