Krevní plazma

Je to tekutá složka krve. Je průhledná a má slabě nažloutlou barvu. Obsahuje asi 91% vody a 8% rozpuštěných organických látek, hlavně bílkoviny (albumin, globulin, protrombin, fibrinogen) a glokózu. Jedno procento tvoří anorganické látky (chlorid sodný, hydrogenuhličitan sodný). Anorganické látky udržují stálé pH a stálou osmotickou hodnotu plazmy. Ta odpovídá 0,9% roztoku chloridu sodného (viz. fyziologický roztok). Stálá hodnota pH krevní plazmy je 7,4.

Komentáře

Anonymous (bez ověření)

Dobrý den, syn chodí každý týden na odběr plazmy /250ml/ je to v pořádku? Neničí si zdraví

rozarka

Dobrý den.

Děkuji za mail. Nejsem odborník, tak jen laický postřeh k tématu.

Z dotazu nevyplývá, kolik je Vašemu synovi let a důvod, proč na oděry chodí. Předpokládám tedy, že je dobrovolný dárce. V těchto případech se odběr plazmy provádí cíleně 1× měsíčně. Četnost 1× týdně mi nepřipadá pravděpodobná. Tělo je po běžném odběru schopné plazmu doplnit. V případě dotazů je vždy dobré navštívit odborníka. V tomto případě Transfúzní stanici.

Pěkný den. Rozárka

Jára (bez ověření)

Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat.Jsem po operaci páteře(bederni 5,6)již 17 let.Mám stále velké bolesti chodim stále na kapačky beru léky a né málo.Myslíte,že by mi pomohla ta plazma kdyby se píchla přímo do bolesti?DĚKUJI